Najnowszy film Marii Ripoll, który poza wywołaniem uśmiechu, zmusza nas do głębszych refleksji. Żyj dwa razy, kochaj raz (Vivir dos veces) jest to komedia dotykająca bardzo trudny temat, Alzheimer u bliskiej nam osoby. Nie mamy tutaj jednak do wylania morza łez, przełknięcia frustracji czy też głębokiego dramatyzmu. Cała historia przedstawiona jest w zabawny i lekki sposób.

Kiedy główny bohater Emilio dowiaduje się o swojej chorobie, początkowo nie chce żadnej pomocy ze strony córki, z którą nie utrzymywał zbyt bliskich relacji. Ta jednak, postanawia pomóc ojcu i zaczyna się z nim częściej spotykać. Mamy tutaj piękny przekrój nowoczesnej rodziny. Matka, kobieta pracująca w firmie farmaceutycznej. Mąż, aktualnie niepracujący, ale zajmujący się popularnym coachingiem. Ich córka, uzależniona od telefonu, z zewnątrz niezależna dojrzewająca dziewczyna, wewnątrz jeszcze mała dziewczynka. Emilio, dziadek, ojciec, emerytowany szanowany matematyk, chory na Alzheimera, który obrał sobie jeszcze jeden, ostatni cel w życiu. Odnaleźć swoją miłość z lat młodości.

Relacje i emocje rodzinne jakie ujawniają się z biegiem filmu sprawiają, że bardzo przyjemnie się go ogląda. Choć Alzheimer jest bardzo nieprzyjemną i ciężką chorobą, to tutaj jest ona potraktowana troszkę powierzchownie. Zdecydowanie pani reżyser zwraca uwagę tutaj bardziej na więzi międzyludzkie niż na sam problem choroby.

Sama nie raz przy tym filmie się zaśmiałam i często się uśmiechałam. Jednak wewnątrz rodziły się we mnie głębsze przemyślenia właśnie związane z naszymi relacjami z najbliższymi. Nie jest to film, o którym szybko się zapomina. Tym bardziej, że obsada aktorska jest tutaj bardzo dobra. Główne role przypadły Óscarowi Martínezowi, którego możemy kojarzyć z filmu Toc Toc, oraz Inmie Cuesta, która grała w bardzo wielu filmach, np. w Julieta, La novia, czy w Águila Roja.

Film jest dostępny na popularnej platformie Netflix. Jeżeli interesuje Cię jakie jeszcze hiszpańskie filmy i seriale można tam znaleźć zerknij do mojej listy, w której zebrałam wszystkie dostępne tam hiszpańskie pozycje.