Wiecie, że 23 kwietnia obchodzony jest Dzień Języka Hiszpańskiego? Dzień ten został wybrany przez ONZ, aby szerzyć język i kulturę hiszpańską. A data nie jest przypadkowa, bowiem 23 kwietnia 1616 roku odbył się pogrzeb Miguela de Cervantes, znanego pisarza hiszpańskiego (autor m.in. “Przemyślnego szlachcica Don Kichote z Manczy” – hiszp. “El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha”).
W związku z tym przygotowałam dla Was zbiór ciekawostek o języku hiszpańskim. Mam nadzieję, że uda mi się Was zaskoczyć.
- Ponad 650 mln osób na całym świecie mówi w języku hiszpańskim (w tym 500 mln jako język ojczysty) i to na pięciu kontynentach!
- W języku hiszpańskim można znaleźć słówka, które składają się z samych samogłosek, jak np. odmiana czasownika oír – oía.
- Najdłuższe słowo w języku hiszpańskim to “electroencefalografista“, to znaczy “osoba specjalizująca się w elektroencefalografii”.
- Około 4000 słów w aktualnym języku hiszpańskim pochodzi z języka arabskiego.
- Język hiszpański składa się z 88 000 słów (wg RAE), ale oczywiście nie wszystkie są używane codziennie. Część z nich jest bardzo, ale to bardzo dziwna, a część to już archaizmy.
- Czytając teksty po hiszpańsku możemy się natknąć na literkę “ü”. Jakiś czas temu o niej pisałam, zerknijcie tutaj.
- Wg różnych badań (m.in. Université Lyon I) jest to najszybszy język świata.
- Do 2060 roku Stany Zjednoczone będą pierwszym krajem hiszpańskojęzycznym (pod względem użytkowników języka).
- “Kolejarz” po hiszpańsku to “ferrocarrilero” i jest to jedyne słówko aż z pięcioma literami “r”.
- Największą instytucją międzynarodową upowszechniającą język oraz kulturę hiszpańską i hispanoamerykańską za granicą to Instytut Cervantesa.
Źródła:
- www.wikipedia.es
- www.fundeu.es
- www.cervantes.es