Wiecie, że 23 kwietnia obchodzony jest Dzień Języka Hiszpańskiego? Dzień ten został wybrany przez ONZ, aby szerzyć język i kulturę hiszpańską. A data nie jest przypadkowa, bowiem 23 kwietnia 1616 roku odbył się pogrzeb Miguela de Cervantes, znanego pisarza hiszpańskiego (autor m.in. “Przemyślnego szlachcica Don Kichote z Manczy” – hiszp. “El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha”).

W związku z tym przygotowałam dla Was zbiór ciekawostek o języku hiszpańskim. Mam nadzieję, że uda mi się Was zaskoczyć.

 1. Ponad 650 mln osób na całym świecie mówi w języku hiszpańskim (w tym 500 mln jako język ojczysty) i to na pięciu kontynentach!
 2. W języku hiszpańskim można znaleźć słówka, które składają się z samych samogłosek, jak np. odmiana czasownika oír – oía.
 3. Najdłuższe słowo w języku hiszpańskim to “electroencefalografista, to znaczy “osoba specjalizująca się w elektroencefalografii”.
 4. Około 4000 słów w aktualnym języku hiszpańskim pochodzi z języka arabskiego.
 5. Język hiszpański składa się z 88 000 słów (wg RAE), ale oczywiście nie wszystkie są używane codziennie. Część z nich jest bardzo, ale to bardzo dziwna, a część to już archaizmy.
 6. Czytając teksty po hiszpańsku możemy się natknąć na literkę “ü”. Jakiś czas temu o niej pisałam, zerknijcie tutaj
 7. Wg różnych badań (m.in. Université Lyon I) jest to najszybszy język świata.
 8. Do 2060 roku Stany Zjednoczone będą pierwszym krajem hiszpańskojęzycznym (pod względem użytkowników języka).
 9. “Kolejarz” po hiszpańsku to “ferrocarrilero” i jest to jedyne słówko aż z pięcioma literami “r”.
 10. Największą instytucją międzynarodową upowszechniającą język oraz kulturę hiszpańską i hispanoamerykańską za granicą to Instytut Cervantesa.

 

Źródła:

 • www.wikipedia.es
 • www.fundeu.es
 • www.cervantes.es