¡Hola! Dzisiejszy wpis chciałabym przeznaczyć dla osób, które znają język hiszpański na poziomie zaawansowanym. A w szczególności dla tych, którzy zaczęli nudzić się już tradycyjną nauką i chcą czegoś więcej.

Prawda jest taka, że to co nauczymy się z książki nie zawsze ma odwzorowanie w życiu. Język hiszpański, jak każdy inny, codziennie przechodzi małe “metamorfozy”, to znaczy powstają nowe słówka, a kolejne zanikają. Jest to często uwarunkowane sytuacją społeczną, kulturową, czy też np. gospodarczą danego kraju. Nie ma szans, aby książki do nauki języków obcych były z taką częstotliwością aktualizowane. To samo dotyczy gramatyki, łapka w górę kto wie, że Pretérito Perfecto jest uważany za czas, który w przyszłości prawdopodobnie zaniknie? 🙂 Ale do rzeczy.

Jeśli chcecie pięknie władać językiem hiszpańskim, musicie być na bieżąco z tym co się dzieje w Hiszpanii. W tym celu polecam czytać dzienniki takie jak elpais.es, elmundo.es, abc.es lub inne. Ale kogo tak naprawdę interesują suche fakty? Lepiej wiedzieć o czym mówią Hiszpanie, jakie tematy są modne, czym się aktualnie martwią, bądź cieszą. Dlatego polecam Wam słuchać El club de la comedia.

Logo_El_Club_de_La_ComediaEl club de la comedia jest to program telewizyjny typu stand up, rodzaj kabaretu. Jeden odcinek trwa średnio 8,10 minut i udział w nim biorą nie tylko zawodowcy w tym temacie, ale także aktorzy i inne sławy. Tematyka ich wypowiedzi jest często związana z sytuacją jaka panuje w Hiszpanii, poruszają też kwestie stereotypów oraz opowiadają śmieszne historie. Nie raz jest to wszystko ze sobą połączone.

Uważam, że jest to fantastyczny sposób sprawdzenia ile tak na prawdę jesteśmy w stanie zrozumieć z hiszpańskiego. Różne tematy, akcenty, język potoczny, ironia, szybka zmiana tematu, ach! Czego chcieć więcej! Dlatego jeżeli nie masz czasu na oglądanie seriali, czy też słuchania godzinnych podcastów, zapraszam Cię do El club de la comedia. 

Koniecznie dajcie znać jak Wam poszło!

.

W skali od 0 do 10 ile zrozumieliście? 🙂 Jestem bardzo ciekawa!