¡Hola! Zapraszam na krótką lekcję z Subjuntivo. Jak rozróżnić, kiedy cuando będzie z Indicativo, czyli ze “zwykłymi” czasami, a kiedy z Subjuntivo, czyli tą “kopniętą” wersją czasów?

Jeżeli nie wiesz, co to Subjuntivo, nie potrafisz odmieniać w nim czasowników i to Wasze pierwsze spotkanie, to zerknij koniecznie do tego wpisu. Tłumaczę tam pokrótce, kiedy używamy tego stworka 🙂

Cuando + Indicativo

Kiedy mówimy o tym, co się powtarza, co jest dla nas normalnością, codziennością i czymś zwykłym, to wtedy po cuando użyjemy zwykłego czasu teraźniejszego, np.

Cuando hace buen tiempo, doy un paseo. (Kiedy jest ładna pogoda, idę na spacer.)

Cuando mi hijo llega tarde a casa, me pongo nerviosa. (Kiedy mój syn się spóźnia, to się denerwuję.)

Możemy też użyć czasu przeszłego po cuando, jeżeli mówimy o czymś z przeszłości.

Cuando era pequeña, no me gustaba estudiar. (Kiedy byłam mała, nie lubiłam się uczyć)

Cuando llegó a casa, no había nadie. (Kiedy przyszedł do domu, nie było nikogo.)

Cuando + Subjuntivo

Kiedy chcemy odnieść się do przyszłości, zawsze użyjemy Subjuntivo po cuando. Jeżeli kojarzycie Subjuntivo z czymś, co jest niepewne, takie gdybanie i przypuszczenia, to tutaj to też Wam pomoże. Zobaczcie przykłady poniżej:

Cuando tenga tiempo, haré los deberes — kiedy będę miała czas, odrobię zadania domowe. Nigdy nie wiadomo czy ten czas będziemy mieć, czy nie. Choć możemy przypuszczać, że akurat na zadania domowe może go zabraknąć 😉

Cuando haga buen tiempo, daré un paseo — kiedy będzie ładna pogoda, pójdę na spacer. Porównajcie do podobnego zdania powyżej, z Indicativo. Czujecie różnicę?

Jak się nauczyć Subjuntivo?

“La práctica hace al maestro”, czyli praktyka czyni mistrza. Jeżeli znudziły Cię już standardowe książki z gramatyki to mam dla Ciebie coś innego. Lekturę poziomowaną, w której występują różne formy Subjuntiva, w różnych czasach i kontekstach. I nie są to luźne zdania, a cała historia! W ten sposób zobaczysz, jak wygląda ten stwór w rzeczywistości i się z nim oswoisz. Poza samą historią są również ćwiczenia.

Dostępne są dwie wersje książki, papierowa oraz elektroniczna w formacie PDF. Kliknij poniżej, aby zobaczyć szczegóły.

Jeżeli chcecie bardziej kompleksowo i tylko i wyłącznie skupić się na nauce i praktyce Subjuntiva, to polecam te ćwiczenia:

Ćwiczenie