Pamiętacie mój wpis gdzie zrobiłam kostki do gry, aby nauczyć się perfekcyjnie odmieniać czasowniki? Bardzo lubię je wykorzystywać nie tylko do odmiany samych czasowników, ale również do lekcji konwersacji. Sami zobaczcie o co chodzi 🙂

Hiszpańska gra

Co to jest Story Cubes?

Są to kostki do gry, ale zamiast oczek mają wytłoczone różne obrazki. Naszym zadaniem jest stworzenie historii na podstawie tego co widzimy. Jest to idealne ćwiczenie na lekcję konwersacji dla troszkę bardziej już zaawansowanych uczniów. Można je wykorzystywać na zajęciach indywidualnych lub grupowych.

Hiszpańska gra

W sklepach są dostępne gotowe kostki (sam zobacz :)), jednak kiedy z danym uczniem zagramy parę razy na tych samych obrazkach to w pewnym momencie gra robi się nam powtarzalna i trudno wymyśla się historię ciągle do tego samego.

Dlatego wpadłam na pomysł aby wykorzystać moją białą kostkę i zrobić samemu swoje Story Cubes 🙂 I to jest własnie najlepsze! Możemy umieścić na kostkach to co nam się tylko podoba. Można wybrać jedną tematykę, np. jedzenie, miasto, szkoła, święta – tak aby powtórzyć słownictwo tylko z danego zakresu materiału. Można też spersonalizować daną kostkę pod uczniów, jeżeli tylko znamy ich zainteresowania.

Jak zrobić taką kostkę?

Jest to bardzo proste. Wystarczy, że pobierzesz sobie ode mnie wzór białej kostki i naniesiesz tam swoje ilustracje. Możesz też wykorzystać moje przykładowe kostki, wtedy nie musisz się martwić o to co tam umieścić 🙂 Wszystkie materiały znajdziesz na samym dole wpisu.

Kiedy już wydrukujesz sobie kostki, masz dwie opcje:

  1. Możesz od razu je skleić i masz gotową grę.

Jednak nie przetrwa ona zbyt długo, gdyż szybko może się zniszczyć.

2. Po wydrukowaniu zalaminuj kostkę. 

Hiszpańska gra

Trudniej co prawda będzie sklepić ją tak aby wyglądała estetycznie, ale nie ma rzeczy niemożliwych 😉 Ja sklejałam kropelką, ale myślę, że klejem na gorąco też się uda.

Warto też wsadzić do środka kostek coś co je obciąży, aby łatwiej i lepiej się nimi rzucało. Ja wsadziłam uformowaną modelinę, ale można też wsadzić np. kamyczek.

 

I jak Wam się podoba? 🙂 

Materiały do wydrukowania:

  1. Czysta kostka
  2. Moje kostki z ilustracjami