Mam dzisiaj dla Was ciekawą propozycję. Może to być uatrakcyjnienie Waszych zajęć bądź służyć Wam do indywidualnej nauki lub do powtórki i do zabawy z dziećmi. Dokładnie, gra ta jest nie tylko dla dzieci, a co najlepsze możecie ją sobie sami zrobić w domu we własnym zakresie i dostosować wedle własnych potrzeb.

Gra ta nie jest moim pomysłem. Widziałam już ją nie raz na stronach z pomocami dydaktycznymi. Jedynie co zrobiłam to zmieniłam ją pod swoje potrzeby. I właśnie to jest w niej najlepsze! Każdy może sobie ją zmieniać jak mu się tylko podoba, jedyne co będzie musiał potrzebować to troszkę wyobraźni i parę minut na jej wykonanie 🙂

No to do rzeczy. Jak zrobić tę grę i na czym ona polega?

Gra polega na skonstruowaniu przynajmniej dwóch kostek do gry. Wszelkie wzory kostek znajdziecie do pobrania na samym dole. Wyglądają one tak:

Image (2)

Na jednej kostce znajdują się osoby, na drugiej czasowniki regularne, a na trzeciej nieregularne. Zabawa polega na tym, że należy rzucić dwie kostki i odpowiednio odmienić czasownik w danej osobie w danym czasie, np. Presente lub Indefinido. Grając w dwie osoby można zbierać punkty za prawidłową odmianę i ustalić sobie jakąś nagrodę. Jeżeli będziecie grać bez nauczyciela to pamiętajcie by mieć ściągę z odmian gdzieś niedaleko tak by sprawdzać swoje odpowiedzi.

W plikach do druku znajdziecie też czystą kostkę gdzie sami możecie wpisać swoje czasowniki lub inne słówka jak np. nazwy pomieszczeń, konkretne daty lub inne czasowe skojarzenia (lato, 2 lata temu, kiedy byłem mały…), nazwy czasów w hiszpańskim, etc. Tak jak wspomniałam powyżej może przydać się też wyobraźnia 🙂

Jeżeli karty są przeznaczone dla dzieci można je urozmaicić rysunkami i pokolorować:

Image (3)

Kiedy już zdecydujecie co chcecie mieć na kostkach, drukujecie je i wycinacie. Ja dodatkowo je zalaminowałam, tak by dłużej wytrzymały.

Image (1)

Kiedy mamy już wycięte i zalaminowane kostki wystarczy je tylko skleić i tak wychodzi nam efekt końcowy:

Image

 Pliki do pobrania:

czasowniki nieregularne

czysta kostka

osoby

czasowniki regularne