Wiecie dlaczego Argentyna nazywa się Argentyna i skąd się wzięła nazwa Kolumbii lub Chile? Jeżeli jesteście ciekawi to zapraszam do lektury 🙂

Argentyna

Argentyna to z łacińskiego argentum, czyli srebro. Nazwa ta jest związana z legendą o górach pełnych srebrach. Kiedy europejczycy podbijali Amerykę wierzyli, że w głębi terenu znajdują się góry pełne złoża srebra. A to tylko dlatego, że tubylcy mieli parę rzeczy zrobionych właśnie z tego kruszcu.

Boliwia

Dość trywialnie, ale nazwa kraju wzięła się od osoby Simona Bolivara. Był on wyzwolicielem krajów południowoamerykańskich spod panowania europejczyków. W ramach podziękowań Boliwia nazwała się República de Bolívar.

Simon Bolivar.jpg
Źródło zdjęcia: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73668

Chile

I to jest ciekawe, ponieważ Chile nie pochodzi od nazwy papryczki chili 🙂 Tak naprawdę jest parę teorii skąd się wzięła ta nazwa.

Jedna mówi o tubylczych ludziach, którzy po prostu mówili o sobie Chili.

Druga (chyba najbardziej popularna) to, że jest to onomatopeja. Tereny Chile zamieszkuje ptak trile (Agelasticus thilius), z którego śpiewu idzie usłyszeć: chile, chile.

Trzecia teoria to, że nazwa pochodzi z języka quechua od słów Chili o Tchili, które znaczą zimno lub śnieg.

Kolumbia

Nazwa tego pięknego kraju jest hołdem dla odkrywcy Ameryki, czyli Krzysztofa Kolumba ( z hiszp. Cristóbal Colón).

Domniemany portret Krzysztofa Kolumba pędzla Sebastiano del Piombo
By Sebastiano del Piombo[1],Źródło zdjęcia: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12150665

Kostaryka

Dosłownie jakby to przetłumaczyć z hiszpańskiego (Costa Rica) to wyszłoby nam Bogate Wybrzeże i to jest odpowiedź dlaczego się tak nazywa. Odkrywcy Kostaryki wierzyli w bogactwo tych terenów.

Kuba

Tutaj również mamy parę teorii. Jedna z nich mówi, że pochodzi od tubylczego słowa ciba, które znaczy górę lub skałę, a cibano lub póżniej cubano oznacza teren górski.

Druga pochodzi od słowa cubanacan, które oznacza centralne miejsce, jako że Kuba znajduje się w centrum wysp Karaibskich.

Gwatemala

Nazwa pochodzi od aborygenów cakchique, pochodzenia nahuatl i oni nazwali to miejsce, które w tłumaczeniu na polski znaczy zalesione miejsce i nawiązuje do dużej ilości drzew.

Honduras

Początkowo Honduras nazywał się Guaymuras, jednakże kiedy po konkwiście Krzysztof Kolumb wrócił do Hiszpanii, hondureńskie morze wydało mu się bardzo burzliwie i wg legendy porównał je do okropnych honduras, czyli z hiszp. głębokości.

Jamajka

Oryginalnie z języka Tainów (prekolumbijscy mieszkańcy wysp Bahama i wysp Wielkich Antyli) to Xaymaca lub Yamaya co znaczy ziemia lasów i wody. Z biegiem czasów, nazwa ta ewoluowała do Jamaica.

Meksyk

Nazwa Meksyku pochodzi z języka nahuatl i znaczyła w centrum księżyca lub pępek księżyca. Cała antyczna nazwa to Cem Anahuac Mexico Tenochtitlan, jednakże w skrócie mówiło się samo Mexico.

Nikaragua 

Istnieją dwie teorie pochodzenia, jedna z nich mówi, że Nikaragua jest to kombinacja Nicarao, co z tubylczego znaczy szef i agua czyli woda.

Druga teoria mówi, że nazwa ta pochodzi od Nicanahuac, co znaczy: dotąd doszli Nahuatowie (grupa ludów Ameryki Północnej)

Panama

Kolejna zagwostka, gdyż istnieją różne teorie. Pierwsza mówi, że Panama wzięła swoją nazwę od drzewa, które tak samo się nazywa i jest popularne na panamskich terenach.

Druga, która bardzo mi się podoba, jest taka, że Panama znaczy obfitość w motyle, lub obfitość w ryby. Wszystko to wzięło się od nadmiernej ilości motyli oraz, że Panama słynęła z nadmiaru ryb u swoich wybrzeży.

Peru

W czasach prekolumbijskich można było usłyszeć Virú, Berú lub Pirú. Istnieje teoria, że Berú z języka guarani znaczy rzeka, lub cacique czyli tyran. Jednakże po konkwiście, europejczycy ustalili jedną nazwę Perú.

Wenezuela

Najpopularniejsza teoria głosi, że nazwa Wenezueli pochodzi od włoskiej Wenecji. Hiszpańskim konkwistadorom tak się skojarzyło z włoskim miastem, że odbiło się to na nazewnictwie 🙂