Ostatnio na sklepowe półki trafiła najnowsza książka wydawnictwa PONS – Obrazkowy Kurs Języka Hiszpańskiego. Jest to pozycja bardzo intrygująca, gdyż nieszablonowo wprowadza nas w tajniki języka hiszpańskiego. Dlatego kiedy dostałam możliwość zrobienia jej recenzji nie wahałam się ani sekundy 🙂 A teraz do rzeczy! Co to za książka i czy warto się z niej uczyć?

Obrazkowy kurs języka hiszpańskiego przeznaczony jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem hiszpańskim, chcą się uczyć samemu oraz zdecydowanie dla osób, które są wzrokowcami.

Skąd mam wiedzieć czy jestem wzrokowcem?

Osoby, które są tak zwanymi wzrokowcami lepiej uczą się kiedy mogą skojarzyć dany materiał z jakimś schematem, obrazkiem, a nawet kolorem. Zdecydowanie bardziej wolą też przeczytać materiał niż wysłuchać co ma do powiedzenia na ten temat nauczyciel. Często wolą sami przygotowywać sobie notatki, niż brać tak zwane gotowce, a do tego “upiększać” je kolorami, podkreślać, etc. Jeżeli nadal zastanawiasz się czy o Tobie piszę to pomyśl się czy miałeś kiedyś taką sytuację, że nie pamiętałeś znaczenia danego słówka, ale pamiętałeś gdzie ono było w notatkach. Jeżeli tak, to jesteś wzrokowcem 😉

Sam kurs składa się z 20 rozdziałów podzielonych tematycznie. Na początku każdego tematu dzięki bogatym ilustracjom i zdjęciom wprowadzane jest słownictwo. A to wszystko za pomocą ćwiczeń! Nie mamy podanego słówka jak na tacy, sami musimy dojść do jego znaczenia. Dzięki temu łatwiej, szybciej i przyjemniej utrwalamy sobie nowy zasób słów. I to mi się bardzo podoba! Jedyny minus jest taki, że ja bym chciała więcej tych słówek. Pod tym względem jestem wymagającym uczniem i zawsze chcę więcej.

W dalszej części rozdziału dochodzi nam gramatyka, która jest ubarwiona kolorami, schematami oraz ilustracjami. W żadnym miejscu nie znajdziemy żmudnej teorii. I powiem szczerze, że ta część przypadła mi do gustu nie jako uczniowi, ale jako nauczycielowi. Podpatrzyłam parę schematów, które będę mogła zastosować na moich zajęciach w szkole.

Pod koniec każdego rozdziału znajdziemy jego podsumowanie. Jeszcze raz możemy powtórzyć sobie słownictwo oraz zobaczyć przykładowe zdania wraz z pełnym tłumaczeniem. Dodatkowo zawsze czeka na nas zadanie, które wymusza użycia poznanych dotychczas słówek oraz gramatyki.

Uważam, że ta książka jest bardzo dobrą pozycją dla osób, które chcą załapać podstawy z hiszpańskiego ucząc się samemu. Książka prowadzi nas jak za rączkę zagadnienie po zagadnieniu i wszystko logicznie wyjaśnia. Do każdego ćwiczenia znajdziemy odpowiedzi oraz mamy dołączoną płytkę CD. Na tej płytce znajdziemy też transkrypcje nagrań, więc spokojnie można na różne sposoby przećwiczyć słuchanie.

Jedynie czego mi brakuje w tej pozycji to większej ilości słownictwa. Jest ono wystarczające dla osób mało wymagających i chcących nauczyć się podstaw hiszpańskiego. Ja jednak wolałabym więcej 😉

Dzięki współpracy z wydawnictwem PONS mam dla Was do wygrania aż 3 egzemplarze Obrazkowego Kursu Języka Hiszpańskiego 😀 Przeczytajcie regulamin i zobaczcie co zrobić, aby móc wygrać jeden z nich.

Powodzenia!

Regulamin konkursu:

  • Organizator: Aleksandra Fraszewska z bloga Fiesta Siesta.
  • Konkurs trwa: od 2 do 6 października 2017 do godziny 23:59.
  • Zwycięzcy: Lista zwycięzców zostanie opublikowana na fanpage’u Fiesta Siesa-blog hiszpański w dniu 8 października o godz. 12:00. Zwycięzcy mają 3 dni na zgłoszenie się i podanie swoich danych do wysyłki.
  • Nagrody:  3 x książka “Obrazkowy kurs języka hiszpańskiego” wyd. PONS
  • Uczestnikiem konkursu zostaje osoba, która opublikuje w komentarzu na Facebooku pod tym postem o konkursie lub w komentarzu pod tym wpisem propozycje jak łatwo zapamiętać słówko metodą skojarzeniową, za pomocą rebusa lub w jakikolwiek inny (kreatywny) sposób. Każdy uczestnik może opublikować max. 5 propozycji.

Przykładowa odpowiedź:

cariñoso – czuły, miły

Kojarzy mi się z angielskim samochodem (car) i hiszpańskim misiem (oso). 

  • Pod uwagę będą brane wszystkie osoby, które wyślą swoje zgłoszenia. Spośród wszystkich odpowiedzi zostaną wybrane 3 najciekawsze i najbardziej kreatywne.
  • Koszt nadania nagród ponosi blog Fiesta Siesta. Nagrody nie są wysyłane poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Jeżeli zwycięzca nie zgłosi się do Organizatora do 3 dni roboczych lub nie poda swoich danych do wysyłki, to po tym terminie automatycznie zrzeka się nagrody, a organizator zobowiązuje się do wyłonienia kolejnej osoby.
  • Nie można przekazywać nagród na rzecz innych osób oraz wymieniać nagrody rzeczowej na jej wartość pieniężną u Organizatora.
  • Konkurs nie jest sponsorowany, administrowany ani organizowany przez serwis Facebook. Dołączając do Konkursu, Uczestnik przekazuje dane osobowe Organizatorowi, a nie serwisowi Facebook. Serwis Facebook nie ponosi odpowiedzialności za Konkurs. Wszelkie pytania, komentarze oraz skargi i reklamacje związane z Konkursem powinny być kierowane do Organizatora, a nie do serwisu Facebook.