Nie lubimy się uczyć czasów przeszłych, ani tym bardziej ich nieregularności. Nie oszukujmy się, to jest po porostu NUDNE! Owszem, zgadzam się. Uczenie się na pamięć tuve, tuvise, tuvo itd. może spowodować nagły atak ziewania i lekkiej irytacji, no bo przecież hiszpański miał być taki piękny i prosty. I jest! Nauka nieregularności wcale nie musi być długa, nudna i wręcz denerwująca.

Oto moje sposoby jak umilić sobie naukę czasowników.

  1. Piosenki – ale nie takie od Shakiry czy Iglesiasa, ale specjalne stworzone do nauki. Znacie piosenkę o karaluchu (la cucaracha)? Posłuchajcie więc tej wersji:

.

Fantastyczna, nieprawdaż? Poniżej wklejam jej słowa:

Tener es tuve, estar estuve
ir es fui y también ser
poner es puse, poder es pude
traje es para traer

Hacer hice, haber hube;
saber supe, querer quise;
decir dije; venir vine;
ver vi, dar di;
no acentos

2. Grafika – jeżeli nie jesteście miłośnikami karalucha, a za to macie pamięć fotograficzną to zobaczcie na jaki schemat wpadłam z moją uczennicą, która miała problem w zapamiętaniu końcówek przy czasownikach nieregularnych. Weźmy sobie za przykład czasownik tener:

Końcówki regularne w czasie Indefinido dla II koningacji (czyli czasowniki zakończone na -ER) to :

í                 imos

            

iste            isteis

ió               ieron

Natomiast nie pokrywają się one z końcówkami w odmianie czasownika tener. Sami spójrzcie:

tuve           tuvimos

tuviste       tuvisteis

tuvo           tuvieron

Jak widać nie pokrywają się końcówki w pierwszej i w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Dlatego możemy sobie połączyć wszystkie regularne formy:

tener ze strzałą

A konkretnie dostajemy taką formę:

strzała

Każda kropka symbolizuje daną osobę (ja, ty, on, itd.), a połączone kropki mają regularną końcówkę, tak jak wszystkie czasowniki regularne. I teraz jak to zapamiętać? Zalecam teraz wzięcie sobie małej karteczki i narysowanie tej “figury”. Spróbujcie dorysować do niej coś z czym Wam się będzie kojarzyć. Mojej uczennicy skojarzyło się to od razu z wędką 🙂 Jak? Ot tak:

wędkarzPamiętajcie, że im głupsze skojarzenie tym szybciej je zapamiętacie!

Jeżeli macie problem z zapamiętaniem końcówek czasowników to rozpiszcie je sobie i zobaczcie jakie linie możecie połączyć i co z tego stworzyć. Nie każdy czasownik nieregularny będzie pasować pod schemat “wędki”!

.

Przypominam, że na mojej stronie znajdziecie też ćwiczenia gdzie możecie sprawdzić jak tam u Was z Indefinido 😀

.

Jeżeli podobają Ci się te sposoby to koniecznie daj mi znać w komentarzach 🙂