Jednym najpopularniejszym sposobem osłuchania się językiem, kiedy nie mamy możliwości wyjazdu do danego kraju, jest słuchanie radia i oglądanie telewizji. Poza wymienionymi, dość popularne zrobiły się ostatnio tzw. podcasty czyli:

[aesop_quote type=”block” background=”#ffffff” text=”#0c1c87″ width=”%” align=”center” size=”1″ quote=”Forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, występująca najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS.” cite=”https://pl.wikipedia.org/wiki/Podcasting” parallax=”off” direction=”left”]

Dla tych, którzy jeszcze nie opanowali perfekcyjnie języka jest to fenomenalny sposób nauki. Nie oszukujmy się, ten kto uczy się od niedawna, nie wiele jest w stanie zrozumieć z normalnych audycji radiowych czy też z telewizji. Dlatego chciałabym polecić Wam pewne strony, na których znajdziemy montón* de podcasts y videos stworzonych do nauki języka, tak więc poziom ich jest przystępny dla każdego. Oto i one:

  1. Podclub – A mi aire

Znajdziemy tu niecałe 200 podcastów w języku hiszpańskim wraz z transkrypcją. Cud, miód i maliny! Co więcej, w trakcie słuchania podkreśla nam się część, która jest właśnie czytana, więc nie ma szans, że jak ktoś zatrzyma się przy jakimś słówku i zgubi się w trakcie. Cały czas wiemy gdzie jesteśmy i co więcej, klikając na dane zdanie od razu się do niego przenosimy. Na dole transkrypcji znajdziemy też mały słowniczek hiszpańsko-hiszpański.

2. Ver Taal

Strona (dla bardziej zaawansowanych), która bardzo pomagała mi w trakcie studiów. W zakładce ejercicios de escucha znajdziemy m.in. fragmenty programów telewizyjnych i do tego mamy już ułożone ćwiczenia. Pamiętam, że bardzo lubiłam korzystać z tej strony, bo wszystko mamy podane jak na tacy i nie trzeba szukać. Dodatkowo jest ona dość często aktualizowana więc warto do niej zaglądać.

Przyznam się, że sama planuję zrobić coś podobnego tutaj, choć troszkę w innej formie. Niestety przygotowanie takiego ćwiczenia kosztuje dużo czasu i pracy, ale bądźcie cierpliwi 🙂 A teraz jak już się do tego przyznałam to będę miała większą motywację 🙂

3. Notes in Spanish

Znajdziemy tu 4 typy podcastów na różnych poziomach zaawansowania – od podstawowych do zaawansowanych. Niestety aby uzyskać dostęp do transkrypcji i ćwiczeń, trzeba wykupić wersję premium. Jednakże i tak polecam Wam tą stronkę ze względu na ilość i jakość materiału.

4. Audio Lingua

To miejsce powinno być znane przez wszystkich nie tylko uczących się hiszpańskiego. Znajdziemy tu bowiem podcasty w innych językach, oczywiście najpopularniejsze to angielskie czy francuskie, ale są też nagrania bardziej egzotyczne czyli arabskie i chińskie. Jedyne co nie podoba mi się w tej stronie to dość słaba jakość nagrań oraz brak transkrypcji. Jeżeli chodzi o zalety to ma bardzo dobrą wyszukiwarkę, czyli jak interesuje nas nagranie o Świętach Wielkanocnych to wpisujemy i wyskakuje nam takie nagranie, czyli co się je w Gwatemali w trakcie tychże Świąt.

*montón - mnóstwo, kupa sterta