Mafalda - Quino
Mafalda – Quino

Oto słynna Mafalda! Jedna z najpopularniejszych postaci komiksowych na świecie. Kim jest dokładnie? Skąd się wzięła i jaka jest jej historia? Oraz jak może Wam pomóc w nauce? Zaraz się dowiemy 🙂

Mafalda została stworzona przez argentyńskiego rysownika Juan Salvador Lavado o pseudonimie Quino. Pierwszy raz pojawiła się 29 wrześnie 1964 roku w czasopiśmie Primera Plana. Chociaż jej historia sięga nieco dalej. Początkowo Mafalda została stworzona do reklamy jednej z firm sprzętu AGD, jednakże umowa została rozwiązana, ale autor i tak postanowił wykorzystać jej postać tylko już w innym celu.

Mafalda
Nie jestem rozczochrana. Po prostu moje włosy mają wolność słowa.

Mafalda jest 6 letnią ciekawą świata dziewczynką, niespokojną i niezmiernie ironiczną. Niesamowicie spostrzega otaczający ją świat i pięknie potrafi go skomentować. Jako że jest dzieckiem komentuje dość dosadnie, wręcz bezlitośnie i dosłownie mówi to co dorosły by nie powiedział, bo nie wypada. Jednak pomimo swojego wieku potrafi nas zaskoczyć swoją bystrością.

Komiksy te są skierowane do osób dorosłych ze względu na swoją ironię oraz odniesienia do polityki (w końcu nie bez przyczyny nazwała swego żółwia Biurokracja :)) i sytuacji jaka panowała ówcześnie w Ameryce Łacińskiej. Pojawia się tu wiele symboli, jak chociażby zupa, którą Mafalda nie lubiła, a była zmuszana ją jeść.

Zupa jest dla dzieciństwa tym czym komunizm dla demokracji!
Zupa jest dla dzieciństwa tym, czym komunizm dla demokracji!

Dzięki własnie Mafaldzie mogliśmy się dzisiaj nauczyć paru słówek:

Estar despeinado – być nieuczesanym, mieć włosy w nieładzie 🙂

La libertad – wolność

La niñez – dzieciństwo

To co jest najlepsze w Mafaldzie to to, że jest jej pełno! Nie dogrzebałam się ile dokładnie powstało komiksów z Mafaldą, natomiast w oryginale zostało wydanych 13 książek, a w każdej pełno komiksów 🙂 Jeżeli ktoś planuje zapoznać się z głębszą historią Mafaldy, jej rodziny i przyjaciół, polecam zacząć czytać od samego początku.

Jeżeli spodobała Wam się Mafalda to koniecznie dołączcie ją do swojej nauki. Tutaj możecie łatwo i w miarę szybko wyszukać komiksy – jest to jej oficjalna facebook’owa strona.

Jak już stwierdziłam wcześniej, Mafalda jest bardzo popularna. Nikogo więc nie zdziwi, że dla młodszej widowni stworzyli bajkę, dzięki której nawet najmłodsi mogą utożsamiać się z naszą bohaterką.