Jak Hiszpanie świętują Święta Bożego Narodzenia?

Dla Hiszpanów Święta Bożego Narodzenia są świętami rodzinnymi, przepełnionymi szczęściem i miłością. Można by rzec, że tak samo jak u nas, a jednak są pewne różnice. W punktach postaram się Wam opisać co takiego mają Hiszpanie, a czego u nas brak.

La Nochebuena – Wigilia

Tradycyjnym głównym daniem podczas hiszpańskiej Wigilii jest indyk. Jednak coraz częściej można zobaczyć na wigilijnym stole owoce morza, czy też ryby.

25 de diciembre I dzień Świąt

Ciekawym jest, że Hiszpanie obchodzą tylko jeden dzień Świąt. Co prawda w niektórych rejonach Hiszpanii świętuje się 26 grudnia (jako dzień świętego Stefana), wykorzystując ten czas na kolejne spotkanie z rodzinną lub też z przyjaciółmi.

El día de los Santos Inocentes Dzień Niewiniątek

Choć pochodzenie tego święta jest dość drastyczne, to obecnie stanowi ono formę zabawy, żartów. Porównałabym go do naszego kwietniowego Prima Aprilis. Wszyscy robią sobie wzajemnie żarty oraz w telewizji i radio publikuje się pełno fałszywych wiadomości.

La Nochevieja – Sylwester

Większość osób w Sylwestra nosi czerwoną bieliznę, żeby przyciągnąć do siebie szczęście na kolejny rok. Weź to pod uwagę, jeżeli będziesz chciał z hiszpańskim przytupem wejść w Nowy Rok 🙂

Kolejną ciekawostką są winogrona. Kiedy wybija północ w Hiszpanii, wszyscy zaczynają jeść 12 winogron w rytm uderzanych dzwonów. Zasada polega na tym, aby w przeciągu jednej sekundy zjeść w całości jedno winogrona – bez oszukiwania 🙂 Jedno winogrono symbolizuje jeden miesiąc, więc jak połkniemy w całości 5 winogrono z rzędu, lub wypadnie nam ono z rąk, to możemy liczyć na pecha w maju. Dopiero po zjedzeniu winogron ludzie zaczynają się cieszyć i składać sobie życzenia.

Reyes Magos – Trzej Królowie

Święto Trzech Króli przypada 6 stycznia, jednak to 5 urządzane są huczne pokazy i parady. Jest to taka mała wskazówka dla tych, którzy będą mieli okazję być w tym czasie w Hiszpanii, bo ja niestety o tym nie wiedziałam i naiwnie wyszłam 6 stycznia na miasto, gdzie mogłam tylko pozamiatać konfetti. To właśnie 5 styczeń jest magiczny, w szczególności dla dzieci, w nocy przychodzą Trzej Królowie i zostawiają prezenty na święta. No chyba, że ktoś był niegrzeczny to dostanie tylko węgiel 😛

Sorteo de la Navidad – Hiszpańska Loteria Świąteczna

22 grudnia w Hiszpanii zaczynają się już ferie świąteczne w szkołach oraz jest to dzień wielkiej loterii, która stała się poniekąd nieodłącznym symbolem świąt. Nie jest to jednak loteria typu Lotto, która trwa 5 minut, pozwolę Wam załączyć filmik z YouTube, jak wyglądało losowanie nagród w zeszłym roku.

Niesamowite, nieprawdaż? I takie losowanie trwa parę godzin! Ale pomyślcie ile ludzi Niesamowite, nieprawdaż? I takie losowanie trwa parę godzin! Ale pomyślcie ile ludzi wygrywa 🙂


Opisałam tylko różnice pomiędzy polskimi, a hiszpańskimi Świętami Bożego Narodzenia. A jak chcecie jeszcze zobaczyć od A do Z jakie są takie typowe zwyczaje to zapraszam Was do zobaczenia tego oto filmiku:

Besitos :*

Pst. Nie zapomnij w tym roku pośpiewać hiszpańskich kolęd. Koniecznie zajrzyj tutaj i się przygotuj 🙂