Czas teraźniejszy – odmiana czasownika nieregularnego

Odmiana czasownika nieregularnego

W czasie teraźniejszym języka hiszpańskiego często występuje tak zwana wymiana samogłosek w temacie czasownika. Polega ona na tym, że w pewnych czasownikach, przy odmianie, podmieniamy jedną samogłoskę na drugą, np. w czasowniku poder zamieniamy  -o- na -ue-. Resztę czasownika odmieniamy tak jak regularny, tj. zachowuje on swoje końcówki. Jeżeli ich nie pamiętasz, zerknij tutaj. Trzeba jednak pamiętać, że taka wymiana nie występuję w każdej osobie.

Pierwsza i druga osoba liczby mnogiej (my i wy) zawsze pozostają regularne! 

Zobaczmy to na przykładzie czasownika poder (móc).

PODER

yopuedo
puedes
él/ella/ustedpuede
nosotros/nosotraspodemos
vosotros/vosotraspodéis
ellos/ellaspueden

Inny przykład jaka zamiana może wystąpić, przedstawię na czasowniku pensar (myśleć). Występuje tu zamiana e– na –ie.

PENSAR

yopienso
piensas
él/ella/ustedpiensa
nosotros/nosotraspensamos
vosotros/vosotraspensáis
ellos/ellaspiensan

Inny rodzaj zamiany to e– na –i-. Np. czasownik pedir (prosić):

PEDIR

yopidp
pides
él/ella/ustedpide
nosotros/nosotraspedimos
vosotros/vosotraspedís
ellos/ellaspiden

Kolejna i zarazem ostatnia zamiana nie występuje przy samogłoskach, a spółgłoskach. I występuje tylko w pierwszej osobie! Zamieniamy tu c– na –zc. Jak w przykładzie conocer (znać).

CONOCER

yoconozco
conoces
él/ella/ustedconoce
nosotros/nosotrasconocemos
vosotros/vosotrasconocéis
ellos/ellasconocen

Wedle tych zasad odmienia się pełno czasowników, które niestety trzeba będzie zapamiętać. Na pocieszenie dodam, że zapamiętujemy je dość naturalnie w trakcie samej nauki języka hiszpańskiego. Dlatego moją radą jest, aby nie kuć na pamięć całego spisu czasowników nieregularnych, ale z cierpliwością uczyć się ich systematycznie w trakcie nauki, a przede wszystkim używać ich w praktyce, rozwiązując np. ćwiczenia.

Aby opanować perfekcyjnie odmianę czasownika w czasie teraźniejszym, wydałam zeszyt ćwiczeń. Poza samą teorią, znajdziecie tam również masę ćwiczeń, zarówno na czasowniki regularne jak i nieregularne, czasowniki zwrotne oraz na czasowniki typu gustar.

Dla zainteresowanych podaje mały spis czasowników hiszpańskich, które odmieniają się według tej zasady:

o:ue

acordar / acostarse / aprobar / colgar / comprobar / contar / costar / demostrar / probar / rodar / rogar / sonar / volar / dormir / morir / volver / cocer / mover / llover / resolver / morder / doler

e:ie

querer / sentir / negar / herir / convertir / defender / entender / encender / cerrar / gobernar / manifestar / divertir / mentir / preferir / sentir / tropezar / referir / advertir

e:i

seguir / elegir / servir / concebir / corregir / despedir / competir / vestir / impedir / medir / conseguir

Chcesz przećwiczyć te czasowniki nieco bardziej tradycyjną metodą oraz uzyskać dostęp do bogatych ćwiczeń na czas teraźniejszy, to zapraszam Cię tutaj 🙂

Zapoznaj się z moim autorskim Zeszytem Ćwiczeń na czas teraźniejszy! Znajdziesz w nim pełno ćwiczeń, aby opanować podstawy z hiszpańskiego.