Czas teraźniejszy – odmiana czasownika regularnego

 

Czasowniki regularne w języku hiszpańskim

W języku hiszpańskim czasowniki odmieniamy tak jak w języku polskim, czyli odmieniamy je przez osoby 🙂 Oczywiście są czasowniki regularne jak i nieregularne. Jak wyglądają regularne, jak się je tworzy i odmienia wytłumaczę w tym wpisie.

Na samym początku należy odróżnić trzy różne typy czasownika. Różnią się one tylko końcówką, tzn. są to wyrazy, które na końcu mają -ar, -er lub -ir. Na przykład:

  1. Hablar – mówić
  2. Comer – jeść
  3. Vivir – żyć, mieszkać

Każdy z tych typów odmienia się inaczej, spójrzmy jak:

HABLARCOMERVIVIR
yohablocomo vivo
hablas    comes vives
él/ella/ustedhabla  comevivo
nosotros/nosotrashablamoscomemos   vivimos
vosotros/vosotrashabláis  coméis   vivís
ellos/ellas/ustedeshablancomen  viven

Jak widzimy powyżej każdy czasownik trochę inaczej się odmienia, jednak można zauważyć pewną analogię: przed odmianą ucinamy końcówkę – ar, -er lub -ir i za tę końcówkę podkładamy odpowiednią końcówkę dla danej osoby. To co widzimy wytłuszczonym drukiem to są te magiczne końcówki, dzięki którym jesteśmy w stanie odróżnić osobę gramatyczną 🙂

Czyli hablo to znaczy mówię, comojem, a vivożyję, mieszkam.

Zapraszam Cię teraz do ćwiczeń online! Sprawdź teorię w praktyce!

Jeżeli jednak wolisz rozwiązywać ćwiczenia nieco bardziej tradycyjną metodą oraz uzyskać dostęp do bogatych ćwiczeń na czas teraźniejszy, to zapraszam Cię tutaj 🙂

Zapoznaj się z moim autorskim Zeszytem Ćwiczeń na czas teraźniejszy! Znajdziesz w nim pełno ćwiczeń, aby opanować podstawy z hiszpańskiego.