Masz zamiar zacząć uczyć się jakiegoś języka obcego, ale nie jesteś przekonany co wybrać? Zastanawiasz się jakich języków warto się uczyć? Nie martw się, nie Ty jeden masz bądź miałeś taki problem! Czasem trzeba spróbować parę języków i wybrać ten, którego się czuje najlepiej. A czasem warto przeczytać opinie innych i zobaczyć dlaczego oni wybrali taki język, a nie inny. Może zaoszczędzić Ci to czas i nerwy 🙂 Dlatego zaprosiłam do wypowiedzi paru blogerów językowych, którzy odpowiedzieli na pytanie: dlaczego warto uczyć się…

Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego wg Aleksandry Fraszewskiej z bloga Fiesta Siesta?

Ci, którzy mnie znają to wiedzą, że jestem po uszy zakochana w tym języku. A jak mówi polskie powiedzenie: miłości się nie wybiera, ona sama nas dopada kiedy ma na to ochotę 🙂 No i mnie dopadła!

Mam jednak pewne spostrzeżenia dlaczego tak łatwo zakochujemy się w tym języku. Po pierwsze jest on melodyczny i przyjemny dla ucha. Większość z nas lubi słuchać hiszpańskiej muzyki, np. ostatnio tak popularnego Alvaro Soler, którego nie jesteśmy w stanie zrozumieć jeżeli nie znamy choć podstaw z hiszpańskiego. A jednak cały kraj nuci jego piosenki i próbuje podśpiewywać tekst piosenki. O dziwno nawet to nam wychodzi!

Po drugie, zarówno język jak i cała kultura krajów hiszpańskojęzycznych emanuje radością, otwartością i zadowoleniem z życia. Nie da się nie uśmiechnąć gdy słyszy się ten język lub gdy spaceruje się po jakimkolwiek hiszpańskim miasteczku.

Po trzecie:

Jakich języków warto się uczyć

Zobacz dlaczego warto uczyć się fińskiego wg Moniki Kociuby z bloga suomika.pl.

Może obiło Ci się o uszy, że fiński, obok polskiego, jest najtrudniejszym językiem świata? Więc jaki wariat chciałby się go uczyć!

Powiem, że jest pełno Polaków uczących się fińskiego. A warto! I wcale nie jest ten język taki trudny, jak straszą.

Fiński jako fascynacja?

W swoim życiu próbowałam się nauczyć (z różnym skutkiem) około dziesięciu języków. A jednak to do fińskiego poczułam największą pasję. Dlaczego?

Myślę, że z nauką fińskiego (i każdego innego nietypowego języka) to tak jak ze zwiedzaniem egzotycznego kraju. To taka wiedza tajemna, którą poznają nieliczni i przez to jest niezmiernie fascynująca.

Ucząc się fińskiego, dowiadujemy się wiele o Finlandii. A ten kraj ma w sobie pewną magię i wiele sprzeczności. Z jednej strony Finlandia jest wysokorozwinięta, jeśli chodzi o technologię i poziom życia. A z drugiej strony, ciągnie ich do kontaktu z przyrodą.

No i wspomnę o Finach, którzy sprawiają wrażenie niedostępnych i przez to jeszcze bardziej chce się ich poznać. Na przykład krępują się pocałować kogoś na powitanie, ale nie wstydzą się pokazać nago w saunie.

Żródło: https://suomika.pl/

Dlaczego zatem warto uczyć się fińskiego?

A może przekonają korzyści praktyczne do nauki fińskiego? W obecnych czasach oczywistością jest znać angielski. Żeby mieć lepsze możliwości zawodowe, warto postawić na mniej znany język. Coraz więcej firm fińskich otwiera swoje oddziały w Polsce i szuka pracowników ze znajomością fińskiego oferując bardzo konkurencyjne wynagrodzenie!

A może lubisz fińską muzykę? Rozumienie fińskiego przydaje się na pewno, gdy lubisz fińskie zespoły. A Finowie mają pełno świetnych wykonawców muzycznych!

Czy fiński jest trudny do nauki?

Język fiński nie jest taki trudny, jak mówią. Kryje się za wszystkim pewna logika.

Fiński ma wiele rzeczy, które ułatwiają naukę: tylko trzy czasy przeszłe, brak czasu przyszłego, brak rodzajów i rodzajników, brak przedimków (takich jak a, the w angielskim). Wymowa też nie należy do najtrudniejszych – czytamy tak jak piszemy i jest stały akcent wyrazowy.

Trudność mogą sprawić jedynie przypadki albo wymiana spółgłosek w wyrazie (podobne rzeczy zresztą występują w polskim). Trochę kłopotów może sprawić też wymowa samogłosek ä i ö, które nie występują w polskim oraz rozumienie języka potocznego, który trochę różni się od wersji oficjalnej.

Spróbujesz fińskiego?

Chyba to tak, jak z muzyką albo jakąś potrawą – trzeba jej posłuchać albo spróbować, żeby się przekonać, czy to jest ta właściwa dla Ciebie. Dlatego posłuchaj jednej lekcji fińskiego, a może okaże się, że ten język jest dla Ciebie!

.

Zobacz dlaczego warto uczyć się portugalskiego wg Agnieszki Kin z bloga Mój Portugalski.

Język portugalski to przede wszystkim różnorodność oraz prawdziwa mozaika krajów i kultur. Począwszy od miejsca, w którym się narodził tj. Portugalii, poprzez Brazylię, państwa afrykańskie (Angola, Mozambik, Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Gwinea Bissau), aż po Azję (Timor Wschodni oraz Macau). W każdym z tym miejsc język portugalski posiada inny charakter, czerpiąc z otaczającej przyrody oraz bogactwa mieszkających tam ludzi. Dlatego też, każdy kto pragnie się go nauczyć odnajdzie coś dla siebie. Może to być tęsknota i melancholia obecne w portugalskiej duszy, której odzwierciedleniem może być muzyka fado, energia i entuzjazm Brazylijczyków czy też feeria afrykańskich kolorów, połączona z lokalnymi tradycjami i językami.

Jakich języków warto się uczyć
Źródło: http://moj-portugalski.blogspot.com/

Ważnym elementem, który sam w sobie zachęca do poznania języka portugalskiego, jest widoczna na każdym kroku serdeczność oraz otwartość Portugalczyków i Brazylijczyków. Zyskujemy dzięki temu możliwość spotkania na swojej drodze wspaniałych ludzi, którzy mogą stać się naszymi przyjaciółmi. A nasza przygoda z językiem nie musi oznaczać jedynie odległych marzeń, ale stać się rzeczywistością, która na zawsze pozostanie w naszym sercu.

Z praktycznego punktu widzenia, warto wspomnieć o tym, że portugalski jest jednym z głównych języków romańskich i może w dalszej kolejności otworzyć przed nami drzwi do nauki innych języków z tej grupy. Co przekłada się na niemal nieograniczone możliwości w odkrywaniu nowych miejsc i ciągłego rozwoju.

Ponadto, zarówno Portugalia, jak i Brazylia są popularnymi kierunkami wypraw wakacyjnych. Odnajdziemy tu wiele klimatycznych zakątków, które sprawiają, że nie chce się ich opuszczać. To możliwość prawdziwego smakowania życia poprzez bogactwo potraw i napojów, spożywanych w cudownej atmosferze. I choćby z tego powodu warto jest poznać podstawowe zwroty i wyrażenia. Od razu poczujemy się lepiej w nowym środowisku.

Język portugalski może być również uzupełnieniem naszych zainteresowań. Jeżeli chcecie nauczyć się tańczyć sambę lub fascynuje Was capoeira, a może lubicie literaturę lub muzykę krajów portugalskojęzycznych, to warto sięgnąć po możliwość opanowania nowego języka obcego. W końcu, może być to początek wspaniałej przygody.

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego wg Aleksandry Jakubowskiej z bloga Niemiecka Sofa.

Jest wiele różnych powodów, dla których warto uczyć się niemieckiego. Skupię się dzisiaj tylko na dwóch aspektach: książkach i podróżowaniu. Chociaż w ostatnich latach w polskich księgarniach królują szwedzcy autorzy kryminałów, to nasi sąsiedzi też mogą się poszczycić dobrymi historiami. Poza Charlotte Link, która jest u nas najbardziej znana, jest całe mnóstwo innych autorów, którzy piszą świetne kryminały. Niestety nie są one tłumaczone na język polski. Na szczęście znając niemiecki, nie muszę czekać na tłumaczenia, mogę rozkoszować się opowieściami w oryginale. Oprócz książek uwielbiam sięgać do niemieckich dramatów. Polecam “Falę”, “Życie na podsłuchu”, “Białą wstążkę”.

Jakich języków warto się uczyć
Źródło: niemieckasofa.pl

Niemcy, Austria i Szwajcaria skrywają również wiele przepięknych miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć. A wtedy wiadomo, język niemiecki się przyda. Chcesz zobaczyć na jakim zamku wzorował się Disney? Czy most z Władcy Pierścieni to ten sam, co most Rakotzbrücke w Niemczech? Jak wygląda Las Duchów? Jak żyli dawni monarchowie? Jak wygląda prawdziwy karnawał? Koniecznie wybierz się do krajów niemieckojęzycznych, a przy okazji skosztuj regionalnych potraw.

Dlaczego warto uczyć się kirgiskiego wg Jolanty Piasecznej z bloga Kirgiski.pl.

W ostatnich latach do Kirgistanu jeździ coraz więcej polskich turystów. Czy warto uczyć się kirgiskiego, skoro zazwyczaj bez problemu można się porozumieć po rosyjsku? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Ja mogę tylko podać przykłady sytuacji, w których znajomość choćby podstawowych słów i wyrażeń robi różnicę.

Jakich języków warto się uczyć
Źródło: kirgiski.pl

Język nie jest jedynie narzędziem komunikacji, lecz także nośnikiem kultury. Wyjeżdżający do Kirgistanu najczęściej nie ograniczają się do kąpieli w Issyk-kulu i zdobywania górskich szczytów, lecz starają się także poznać choć trochę lokalnych zwyczajów i kuchni. Pierwszymi słowami, które wprowadzą nas w nieznaną wcześniej kulturę, mogą być właśnie nazwy kirgiskich potraw, elementów stroju ludowego czy świąt – a natkniemy się na nie także w rosyjskojęzycznym otoczeniu. Podróże to też spotkania, a używanie kirgiskich zwrotów grzecznościowych na pewno to ułatwi i sprawi, że w oczach nowych znajomych będziemy kimś więcej, niż przeciętny turysta.

Powyższe przykłady nie wymagają biegłej znajomości języka, tylko podstaw. A do czego może się przydać pogłębiona nauka kirgiskiego? Tak, jak w przypadku innych języków, kirgiskiego warto się uczyć wtedy, gdy sami czujemy, że jest nam potrzebny: w związku z zainteresowaniami, pracą czy powiązaniami rodzinnymi.

Dlaczego warto uczyć się włoskiego wg Natalii z bloga Wloskielove.

Nie wiem, czy włoskiego warto się uczyć. Po włosku mówi się w zaledwie dwóch krajach, a w samych Włoszech odmian włoskiego jest masa i może się okazać, że po klasycznym kursie będziemy mieć problem z zamówieniem kawy na sycylijskiej wiosce. We Włoszech jest wysokie bezrobocie, a i w Polsce z pracą z włoskim szału nie ma. Resztę doczytają ci, którzy się jeszcze nie zrazili 🙂 Włoski, szczególnie na początku, nie jest trudny, i bardzo szybko można wskoczyć na komunikatywny poziom. Włoski jest dla ludzi, którzy lubią dużo i głośno mówić, a z dobra znajomością języka właśnie na głośnym gadaniu i śmianiu spędza się wieczory z włoskimi przyjaciółmi. Włoski pokochają też ci, którzy lubią śpiewać, mimo że nie umieją- Włochy to najlepszy kraj dla fanów karaoke, a włoskie piosenki śpiewa się najfajniej. Nie będę mówić o kulturze, bo Włochy mają akurat bardzo dobry PR, a zresztą można ją odkrywać bez znajomości języka. Włoski po prostu jest fajny. To prawda, że mówiąc w obcym języku zmieniamy się- mówiąc po włosku zmieniamy się w całkiem fajną osobę. Rozgadaną, uśmiechniętą, podjaraną życiem 🙂
Dlaczego warto uczyć się języków?
Źródło: http://www.wloskielove.pl/

Dlaczego warto uczyć się czeskiego wg Doroty z bloga Czechofil.

Język czeski jest pozornie łatwy do nauczenia, przez pokrewieństwo do polskiego. Pozornie, bo ta bliskość czasem może przysporzyć wielu kłopotów w porozumieniu z rodowitym Czechem, który po prostu nas nie zrozumie.
Ja czeskiego uczyłam się przez fascynację do czeskiej literatury, którą chciałam poczuć w całej jej krasie. Nauka czeskiego początkowo była jedynie moim hobby, ale z czasem okazało się, że jest to język z rzędu “egzotycznych”, który zna mało Polaków, dzięki czemu można np. pozytywnie zaskoczyć rekrutera albo wręcz dostać ciekawą propozycję pracy.
Z mojego doświadczenia, Czesi wcale nie cieszą się, że turyści próbują używać ich rodzimego języka, raczej mają tendencję do poprawiania akcentu i odmiany wyrazów, a czasem wręcz przechodzą na angielski lub polski (!) słysząc skąd jesteśmy. To może zniechęcić w początkowej fazie nauki i ponownego nawiązania kontaktu, ale nie warto zarzucać nauki. Dzięki większej płynności w rozmowie na pewno łatwiej będzie nam dogadać się np. w mniejszych miejscowościach, gdzie podobnie jak w Polsce nie wszyscy znają język angielski.
Warto dodać, że umiejąc czeski zrozumiemy też i będziemy rozumieni przez Słowaków, więc jest to rodzaj promocji dwa języki w cenie jednego oraz jest to dobra baza do nauki kolejnych języków słowiańskich np. chorwackiego i słoweńskiego.

Dlaczego warto uczyć się języków?
Źródło: https://czechofil.com/

A Ty jakich uczysz się języków? Daj nam znać i napisz też dlaczego to właśnie ich się uczysz. A może chciałabyś dopiero zacząć naukę? Czekamy na Twoją odpowiedź, jesteśmy ciekawi jakich języków warto się uczyć wg Ciebie! 🙂