Słowo tortilla samo w sobie posiada dwa znaczenia. Pozwolę sobie przytoczyć wytłumaczenie słowa tortilla z Real Academia Espanola:

1. f. Fritada de huevo batido, en forma redonda o alargada, a la cual se añade a veces algún otro ingrediente.

2. f. Am. Cen., Méx., P. Rico y R. Dom. Alimento en forma circular y aplanada, para acompañar la comida, que se hace con masa de maíz hervido en agua con cal, y se cuece en comal. Es fundamental en la alimentación de estos países.

Wg. pierwszej definicji tortilla to odpowiednik naszego omletu, natomiast druga definicja to placek kukurydziany, który zawijamy by pomieścić tam różne składniki.

Dla nas polaków, tortilla kojarzy się właśnie z tym drugim. Jest to właśnie tortilla mexicana, gdyż je się ją w Meksyku i pozostałej Ameryce Łacińskiej.

Pierwszy rodzaj tortilli to tortilla espanola. Jest to omlet smażony razem z ziemniaczkami, do którego można dołączyć również inne składniki. Jest to jedno z najbardziej tradycyjnych potraw hiszpańskich.

Dlatego w trakcie nauki czy wyjazdu do Hiszpanii, często czujemy się zdezorientowani czym tak naprawdę jest ta słynna tortilla :).

Tortilla de patataskmeksykansa_M