Ucząc się języka hiszpańskiego nie można skupiać się tylko i wyłącznie na samej gramatyce i słówkach. Należy zgłębić jego kulturę, muzykę, literaturę, zwyczaje, po prostu wszystko co się da 🙂 Dzisiaj skupimy się na książkach, które są warte przeczytania aby poznać bliżej Hiszpanię jak i Amerykę Łacińską.

Jest to pierwszy wpis tego typu gdzie poznacie 7 książek, które warto przeczytać. W następnym wpisie przedstawię Wam kolejne pozycje. A może właśnie Wy nam coś poradzicie i zasugerujecie?

1. Cień wiatru – Carlos Luis Zafon

Zdecydowania najpopularniejsze hiszpańskie dzieło ostatnich lat. Cała akcja odbywa się w latach 40 XX wieku, dzięki temu klimat powieści jest magiczny, a my możemy zatopić się w pełnej tajemnic Barcelonie. Cień Wiatru to historia młodego chłopca, który na tzw. Cmentarzu Zapomnianych Książek rozpoczyna swoją historię pełną wątków i niesamowitych historii. Własnie w tym miejscu rozpoczyna się jego przygoda życia, a my mamy ten zaszczyt by mu towarzyszyć. Jest to nr 1, który musisz przeczytać!

2. Sto lat samotności – Gabriel García Marquez

Niesamowita historia rodziny Buendiów, którzy zamieszkują w Macondo. Dzięki realizmowi magicznemu (nurt w literaturze) ta nadzwyczajna historia staje się być czymś naturalnym, codziennym. Nic dziwnego, że książka ta została nagrodzona Noblem w 1982. Choć jest to trudna powieść, pełna wątków, niezliczonych postaci oraz aluzji i odniesień do świata polityki, literatury i biblii to warto ją przeczytać. Jest to jedna z pozycji, które każdy musi w swoim życiu przeczytać. 

3. Gra w klasy – Julio Cortazar

Choć książkę przeczytałam już lata temu to do dzisiaj mnie ona fascynuje, choć szczerze przyznam, że do łatwych ona nie należy. Pięknie widać tu geniusz i kunszt Cortazara, który wewnątrz książki prowadzi niesamowite rozważania filozoficzne. To co wyróżnią tę pozycję, to to, że można ja czytać na różnoraki sposób. Tradycyjnie, czyli po kolei lub wg schematu, który podaje nam autor, czyli skacząc po rozdziałach. Dzięki temu jedna historia ma wiele obliczy i różnie można ją interpretować.

4. Przygoda fryzjera damskiego – Eduardo Mendoza

Po ciężkich powieściach czas na coś lekkiego – idealnego na wakacje. Jest to jedna z części kryminalnych historii Mendozy. Sam tytuł książki już zdradza o czym ona jest 🙂 Pewien damski fryzjer po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego wpada w pułapkę, z której nie jest tak łatwo wyjść. Dzięki inteligentnemu poczuciu humoru, który jest wszechobecny w tej pozycji, stwierdzam, że nie da się przy niej nudzić. Jeżeli szukacie czegoś luźnego do poczytania to nawet się nie zastanawiajcie i łapcie fryzjera!

5. Szmaragdowa tablica – Carla Montero

Madrycka pisarka, która opowiada piękną historię o miłości, wojnie oraz o popędach ludzkich takich jak chciwość i zazdrość. Historia krąży wokół tajemniczego obrazu, który ma odnaleźć główna bohaterka – Ana. Jednakże, poza obrazem wyłaniają się również niezwykłe historie, które zmienią jej życie. Choć całość dzieje się w Paryżu w latach 40 i do tego mamy tu poniekąd wojenną historię uważam iż książka jest warta polecenia, by być bardziej obeznanych w hiszpanskiej lietaraturze.

6. Mężczyzna, który tańczył tango – Arturo Perez-Reverte

Miałam problem by wybrać jedną powieść tego autora. Ale jako, że w tym spisie mało było muzyki i romansu oraz, że większość z Was kojarzy Artura Perez-Reverte z kapitanem Alatriste to zdecydowałam się wybrać właśnie tę pozycję. Jest to bardzo zmysłowa powieść, gdzie główni bohaterzy prowadzą grę przesyconą erotyką i niedopowiedzeniami, które zbiegiem nam się rozwiewają. Wręcz idealna pozycja by trochę odpocząć w letni wieczór. 

7. Dyskretny bohater – Mario Vargas Llosa

Zdecydowany mój ulubieniec. Może dlatego, że Mario Vargas Llosa pochodzi z Peru, a wiecie jak jestem zakochana w tym kraju 🙂 Dyskretny bohater to pełne intryg i zawirowań życie w Peru przedstawione za pomocą dwóch historii. Jako, że jest to sensacyjna powieść to nie można się od niej oderwać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHiszpański serial Vis a Vis
Następny artykułLotnisko – ćwiczenia online
¡Hola! Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o mnie to zapraszam do zakładki O MNIE, tam znajdziesz moją historię. Besitos :*
 • Lidka Palusinska

  cześć:) dzięki za ten wpis:) moja lista książek Must read właśnie znacznie się powiększyła:) pytanie mam od razu do punktu nr 4 – czy serię Mendozy o damskim fryzjerze trzeba czytać wg jakiejś kolejności? Zabieram się do przeczytania Sekretu hiszpańskiej pensjonarki i nie wiem właśnie czy dobrze robię, tzn czy może powinnam zacząć np. od Przygody damskiego fryzjera?

  • Teoretycznie możesz czytać jak chcesz, bo to są jako osobne historie, ale łączy ich główna postać, czyli fryzjer. Nie ma tu żadnej konkretnej chronologii wydarzeń, że coś wynika z czegoś. Ja zaczęłam od Przygód Damskiego Fryzjera, potem Sekret Pensjonarki, a Labirynt jeszcze na mnie czeka i nie marudzę:), ale teoretycznie wg dat publikacji kolejność jest taka:
   1. Sekret Hiszpańskiej Pensjonarki
   2. Oliwkowy Labirynt
   3. Przygody Damskiego Fryzjera.

   • Lidka Palusinska

    dzięki, takiej informacji potrzebowałam:)

 • Miłosz

  Super lista. Jak się nauczę hiszpańskiego to z pewnością przeczytam. Może w kolejnej części pojawia się książki dla hmm !niej zaawansowanych językowo? 😋

  • Lidka Palusinska

   to na razie czytaj po polsku:)

  • Też polecam póki co przeczytać po polsku, a jak się bardziej podszkolisz językowo to po hiszpańsku. Będzie Ci o tyle łatwiej, że nie będziesz się gubił w fabule 🙂 Ja większość tych pozycji też zaczynałam od polskiej wersji, dopiero potem chwytałam oryginały, a szczerze się przyznam, że „hiszpański” Cień Wiatru cały czas czeka na mnie…

  • Miłosz

   Dziękuję za odpowiedź. Zatem zacznę od czegoś lekkiego po polsku 😊

 • Donata Milewska